strzalka

Uszy lasu

Uszatka zwyczajna

Asio otus

Pęczkom piór nad pomarańczowymi oczami zawdzięcza swe nazewnictwo, lecz nie są one uszami. Niewidoczne, pod piórami schowane, otoczone fałdami skórnymi, leżą prawdziwe uszy – jedne z najlepszych wśród wszystkich sów. Po zmierzchu i przed świtem Uszatka zwyczajna przelatuje bezszelestnie nad polami i łąkami w poszukiwaniu gryzoni. Za dnia ta niewielka sowa przesiaduję na gałęziach drzew pośród lasu. Wtedy, dzięki swemu ubarwieniu i umiejętności wyciągania ciała wzdłuż, upodabniając się do gałęzi, jest prawie niewidoczna.

Uszatki zamieszkujące nasz Park trafiły do nas w 2020 roku. Zostały znalezione jako pisklęta/podloty i omylnie zabrane przez osoby prywatne. Co niestety często się dzieje, przez ludzi z dobrym sercem, ale brakiem odpowiedniej wiedzy. Młode ptaki/podloty znalezione na ziemi powinny być zaledwie podsadzone wyżej (na np. gałąź), ich rodzice pewnie są w pobliżu i zadbają o nie.

Po przejściu okresu aklimatyzacji, zostanie oszacowana ich ogólna kondycja, od tego będzie zależało czy zostanie rozpoczęty proces przygotowania osobników do reintrodukcji.

 

 

 

No products in the cart.