Rozbudowa parku

Tu ratuje się zwierzęta

Jak działa Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny?

W Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny w Olchowcu w gminie Czarna trwa budowa woliery dla ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową. Woliera jest budowana dzięki wsparciu Sanok Rubber Company S.A., która w całości sfinansowała tę inwestycję.

Umowa z sanocka spółką dotycząca sponsoringu została podpisana w maju 2023. W tej chwili trwa budowa woliery przeznaczonej dla ptaków średniej wielkości.

Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny jest prowadzony przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Leży w Olchowcu w gminie Czarna, pomiędzy Jeziorem Solińskim, a Otrytem. Zajmuje teren 5 ha. W chwili obecnej we parku przybywa jedenaście osobników, przedstawicieli siedmiu gatunków.

Stowarzyszenie jest organizacją non-profit działającą na rzecz ochrony zwierząt. Bazuje na wsparciu finansowym udzielanym przez osoby prywatne i firmy sponsorujące. Jednym ze sponsorów jest sanocka spółka, która przekazała pieniądze na budowę woliery. Na swoje miejsce w nowym lokum czeka jastrząb, który stracił oko.

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie parku, który stanowi połączenie tradycyjnego ogrodu zoologicznego i azylu dla zwierząt. W przyszłości planuje się otworzyć w Olchowcu ośrodek rehabilitacji dzikiej fauny.

– Naszym głównym zadaniem jest danie domu zwierzętom, które nie mogą wrócić na wolność – podkreśla Robert Gatzka, biolog z Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny.

Dotyczy to wszystkich zwierząt występujących w Bieszczadach, również będących pod ochroną, m.in. żbików, puchaczy, puszczyków, kruków, myszołowów, gawronów i innych gatunków ssaków i ptaków.

To tylko część misji, gdyż opiekę znajdują tu również zwierzęta, które wymagają rekonwalescencji, ale mogą wrócić do naturalnego środowiska.

Trzecim filarem, na którym opiera się działalność stowarzyszenia, jest edukacja przyrodnicza.

W planach jest przystosowanie parku do przyjęcia takich zwierząt jak: orły, rysie, jenoty, jelenie, wilki i inne występujące w Bieszczadach. Marzeniem twórców parku jest stworzenie profesjonalnego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych oraz zapewnienie im pomocy i bytowania w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Film z wywiadem przeprowadzonym z pracownikiem naszego parku Robertem Gatzką znajdziesz na:

https://nowiny24.pl/woliera-w-parku-ochrony-bieszczadzkiej-fauny-tu-ratuje-sie-zwierzeta-ktore-w-naturze-sa-skazane-na-smierc-wideo/ar/c1-17823719?fbclid=IwAR3V3W3WXC6r3BptT3g_f1sVXXa15jf-NASiVVQrvgWvxq1oD0OCz2uzFDk

Pamiętajcie, że możecie wspierać nasze działania na rzecz naszych rezydentów na kilka prostych sposobów:

✅ dokonując wpłaty na konto z dopiskiem „pomoc dla podopiecznych POBF” BNP PARIBAS,nr rachunku: 24 1600 1462 1895 9385 5000 0001

✅ dokonując zakupu naszych parkowych gadgetów

✅ przekazując nam darowizny w postaci rzeczy materialnych https://www.pobf.pl/…/jak-mozna-dodatkowa-wspierac-pobf/

Każda najmniejsze dobro, każda najmniejsza wpłata sprawiają, że możemy prowadzić interwencje, kiedy są one potrzebne zwierzętom skrzywdzonym i wykluczonym. Każda darowizna jest w 100% przeznaczana na opiekę, wyżywienie oraz konsultacje weterynaryjne dla uratowanych przez nas zwierząt, którym bardzo często musimy zapewnić nowy, bezpieczny dom.

Z góry bardzo dziękujemy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

No products in the cart.